Blog

Pasja: Herbata

23.05.2022 | Marcin Bohdziewicz, Head of Warsaw

Potrafi motywować do działania, oderwać od rutyny, czasami podnosi poziom adrenaliny, innym razem wycisza i relaksuje 😌 – pasja pomaga nam zachować równowagę, która (jak wiemy) w branży IT jest czymś na wagę złota. 👌
Poniższy tekst przybliży rytuał, który jest dla Marcina nie tylko pasją, ale także sposobem na wprowadzenie niezbędnego balansu życiowego. 🧘
W naszym kraju herbata często kojarzy się z mroźnymi czy deszczowymi wieczorami. Dla większości to klasyczny dodatek do posiłków, ale dla Marcina to o wiele głębsze zagadnienie.

Coś więcej jak napój

Picie herbaty nie zaczyna się z momentem przyłożenia filiżanki do ust i nie kończy z ostatnią kroplą naparu. Herbata dla Marcina to pewnego rodzaju ceremonia, która wymaga chwili na przygotowanie i spokojne wypicie naparu. 🫖 To rytuał, który zapewnia mu dawkę medytacji i relaksu.

Skąd to unikatowe zamiłowanie? Marcin studiował w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Zarówno specyfika uczelni, jak i samo zainteresowanie kulturą tego kraju wpłynęło na rozwój jego pasji. Japońska ceremonia parzenia herbaty liczy sobie bowiem ponad 800 lat i jest najbardziej rozwiniętą na świecie. Chociaż wiele lat preferował kawę, to właśnie herbata jest dziś jego ulubionym napojem, z którym wiąże dobre wspomnienia studenckich czasów.

Z biegiem czasu, poprzez praktykowanie parzenia herbaty oraz uczestnictwo w wielu wydarzeniach zdobył godną podziwu wiedzę. Marcinowi zdarza się także uczestniczyć w herbacianych eventach, które są doskonałą okazją nie tylko, by spróbować nowych wariantów, ale także poznać osoby, które podzielają tę pasję. 🤓

Herbaciany mindfulness

Sam proces parzenia wymaga spokoju i koncentracji. Jest on zatem idealnym momentem, aby oderwać swoje myśli od niekiedy przytłaczającej rzeczywistości. Istnieje wiele rodzajów medytacji, jednak jej podstawowym celem jest trening uważności. W zależności od metody można skierować swoją uwagę na oddech, odczucia lub obraz przed naszymi oczami. Chodzi o to, by dać umysłowi chwilę odpoczynku od natłoku myśli – zarówno tych negatywnych, jak i pozytywnych. Dla Marcina tą chwilą zadumy jest moment, w którym może przygotować swój ulubiony napój. Kolejne czynności, wykonywane starannie krok po kroku, zwieńczone chwilą relaksu, zapewniają odpowiednią równowagę w ciągu dnia.

Przepis na każdą porę roku

Marcin doskonale wie jakie gatunki herbat warto wybierać. 🌞 Latem, w ciepłych miesiącach stawia na herbatę zieloną, która sporządzana jest na bazie nieleżakowanych liści. 🍂 Z kolei jesienią i zimą wybiera napary przygotowane z herbat, które ten proces przechodzą, ciemniejszych, bardziej rozgrzewających.

poprzedni
Rekrutacja HL Tech w praktyce