Blog

Rekrutacja HL Tech w praktyce

05.05.2022 | Alina Yanchenko, IT Recruiter

Praca w IT. Temat, który rozbudza fantazję i jest obiektem marzeń wielu osób. Zanim jednak uda się je spełnić z całą pewnością czeka nas jeszcze jeden ważny etap — rekrutacja. Choć w każdej firmie ten proces przebiega inaczej ma stałe elementy występujące w każdej organizacji.

Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się doświadczone specjalistki pracujące w HL Tech — Michalina Stępień HR Manager oraz Alina Yanchenko IT Recruiter. 

Razem z nimi w tym artykule przybliżymy to, jak wygląda obecna rzeczywistość rekrutacji do działów IT, co zmieniło się po pandemii oraz na co rekruterzy zwracają szczególną uwagę, szukając nowych specjalistów.

RYNEK PRACY

W ostatnim czasie widoczne są istotne zmiany na rynku pracy IT. Obecnie większość ludzi woli pracować zdalnie albo w modelu hybrydowym. Wynika to z gwałtownego przejścia na pracę zdalną na początku pandemii — to pomogło firmom przetestować nowy model działania. 

  • W HL Tech też z tego skorzystaliśmy, otwierając się jeszcze bardziej na różne formy i tryby współpracy, stając się dzięki temu dużo bardziej elastyczni, co zgodne jest z potrzebami kandydatów — mówi Michalina Stępień HR Manager w HL Tech — oferujemy pełną elastyczność i wybór: możesz pracować 100% zdalnie, możesz pracować z biura lub w modelu hybrydowym.

Jedna rzecz wciąż pozostaje bez zmian – rynek pracy w IT to dalej rynek kandydata. Chwilowy przestój projektowy czy rekrutacyjny związany z pandemią już za nami. Teraz zapotrzebowanie na specjalistów IT ponownie się zwiększyło. HL Tech również planuje inwestycje technologiczne oraz dynamiczny rozwój zespołów digital. Zgodnie z obecną strategią chce zrekrutować kilkadziesiąt nowych osób w przeciągu kolejnych dwóch lat.

Ze względu na zmiany prawne i wprowadzenie nowego ładu część osób przechodzi na B2B. Dlatego by być konkurencyjnym, firmy powinny otworzyć się na różne możliwości i podążać za kandydatem.

  • W HL Tech jesteśmy elastyczni. Wolisz umowę o pracę? Super — mamy ulgi na prawa autorskie i dużo benefitów. Preferujesz współpracę w systemie B2B? Nie ma problemu, jesteśmy na to otwarci. U nas to Ty decydujesz — mówi Alina Yanchenko IT Recruiter z HL Tech. 

TAJEMNICE REKRUTERA

Wysłanie CV to pierwszy kontakt kandydata z firmą i sposób, żeby zaprezentować swoje kwalifikacje i doświadczenie. Ważne, żeby informacje w nim zawarte były spójne i czytelne. To na ich podstawie zapada decyzja o przejściu do kolejnego etapu rekrutacji. 

Zaproszenie na rozmowę to pierwszy poważny krok w stronę nowej pracy. Zanim jednak zaczniesz się do niej przygotowywać, warto dowiedzieć się, jak przebiega cały proces i na co rekruterzy zwracają szczególną uwagę.

  • Czy rekrutacja specjalistów IT różni się w stosunku do poszczególnych stanowisk? Z perspektywy rekrutera są pewne podobieństwa. Naszym zadaniem jest sprawdzenie dopasowania do organizacji, umiejętności miękkich i motywacj — Mówi Alina Yanchenko IT Recruiter z HL Tech — Na tym etapie zakres pytań jest podobny. Natomiast rozmowa techniczna może wyglądać inaczej w przypadku poszczególnych stanowisk i ich specyfiki. Czasem, żeby zweryfikować wiedzę kandydatów, stosujemy krótkie zadania do wykonania, case study lub testy.

Podczas wstępnej rozmowy na pewno padną pytania o Twoje doświadczenie, technologie, z których korzystasz, znajomość języka angielskiego, preferowany tryb pracy, motywację do zmiany oraz… oczekiwania wobec przyszłego pracodawcy. Warto zastanowić się zwłaszcza nad ostatnią kwestią, ponieważ rekrutacja to proces dwustronny — ma za zadanie zarówno sprawdzić dopasowanie kandydata do firmy, jak i możliwość zaspokojenia potrzeb potencjalnego pracownika. Dlatego zastanów się przed rozmową, na czym Ci zależy i zrób listę rzeczy, o które chcesz zapytać. Kandydaci zazwyczaj pytają o systemy urlopowe i premiowe, benefity, możliwość rozwoju, czy funkcjonowanie zespołu.

A jak rozmowa wygląda z perspektywy rekrutera? Swoje podejście do całego procesu zdradzają nam specjalistki z HL Tech:

  • Dbamy o obiektywizm, dlatego nie polegamy na pierwszym wrażeniu. Od początku w rekrutację włączamy inne osoby, aby opierać się nie tylko na swojej opinii – mówi Michalina Stępień HR Manager, a Alina Yanchenko dodaje – Konkretne wykształcenie nie jest najważniejsze, skupiamy się raczej na wymaganych umiejętnościach. Szukamy kandydatów głodnych wiedzy i otwartych na nowe rozwiązania.

 Oprócz specjalizacji w swojej dziedzinie relacja w teamie ma ogromne znaczenie. Bardzo ważne jest, aby osoba rekrutowana podzielała wartości całego zespołu. Niestety nawet jedna źle dopasowana osoba może spowodować, że jego zaangażowanie i energia spadnie.

W procesie rekrutacji zazwyczaj weryfikujemy kompetencje takie jak: komunikatywność, asertywność, conflict management (pytamy o przykład trudnej sytuacji i sposób jej rozwiązania), chęć szukania nowych, lepszych rozwiązań i wdrażania swoich pomysłów oraz odpowiedzialność.

  • Osobowość i dopasowanie do kultury są ważne, szczególnie w HL Tech – jesteśmy zgranym zespołem ludzi, którzy się zwyczajnie lubią, mają poczucie humoru, lubią się bawić. Ale też mają dobrą, silną etykę pracy – chociażby przykładają dużą wagę do jakości kodu — mówi Michalina Stępień.

Rekrutacja to szansa dla obu stron, aby podjąć decyzję, czy sobie odpowiadają i chcą ze sobą współpracować. 

  • Znając specyfikę HL Tech, badam, co dla danej osoby jest motywujące w pracy, jakie zadania lub lubi wykonywać i z jakimi ludźmi chce pracować. Mówi Alina Yanchenko.

W celu zweryfikowania kompetencji miękkich i dopasowania kandydata do profilu firmy wielu rekruterów używa metody STAR. Rozwinięcie jej nazwy to zarazem jej najlepszy opis:

 

S – Situation – Sytuacja – rekruter prosi o przytoczenie w odpowiedzi na swoje pytanie konkretnej sytuacji

T – Task – Zadanie – następnie kandydat opowiada o swojej roli w procesie rozwiązywania omawianego problemu

A – Action – Akcja – ten element to odpowiedź na pytanie, o konkretne działania, by osiągnąć zamierzony cel

R – Result – Rozwiązanie – w ostatniej części omawia się rezultat działania i stopień osiągnięcia celu

Źródło: https://poradnikpracownika.pl/-jak-funkcjonuje-metoda-star-w-rekrutacji

JAK SIĘ WYRÓŻNIĆ?

Rekrutacja to z pewnością stresujący proces. Dlatego na koniec mamy dla Ciebie kilka „złotych rad”, które pozwolą wyróżnić się wśród innych kandydatów i poczuć pewniej.

  • Pokaż swoje zaangażowanie i zainteresowanie rozmówcą, nie uciekaj wzrokiem.
  • Bądź transparentny i aktywnie słuchaj.
  • Odpowiadaj na pytania zwięźle i konkretnie, unikaj nadmiernego potoku słów.
  • Przygotuj swoje pytania i dowiedz się czegoś o firmie, w której chcesz pracować.
  • Nie bój się mówić  o swoich sukcesach — nikt inny nie zrobi tego  za Ciebie.
  • Zawsze rozwijaj swoje wypowiedzi, używaj konkretnych przykładów i argumentów, unikaj odpowiedzi jednozdaniowych i krótkich „tak” i „nie”.

Przede wszystkim — bądź pozytywnie nastawiony i bądź sobą. A kto wie, może już niedługo spotkamy się w HL Tech? Powodzenia!

HR
poprzedni
Pasja: Fotografia