Blog

Need some Buddy?

29.07.2022 | Renata Puzio, HR Generalist

Wdrożenie nowego pracownika to obecnie jedno z największych wyzwań działów HR.

Zdalny i hybrydowy model pracy zmienił podejście do współczesnego procesu onboardingu. Myśląc o wdrożeniu pracownika musimy pamiętać, że to nie tylko zapoznanie z formalnościami czy procedurami, ale przede wszystkim kompleksowe zapoznanie z kulturą organizacyjną i maksymalne ułatwienie zbudowania relacji z nowymi współpracownikami czy przełożonym.

W HL Tech lubimy wyzwania – ciągle szukamy innowacyjnych rozwiązań i to nie tylko technologicznych! Wiemy, jak ważna jest atmosfera, którą wspólnie tworzymy – #thatsthespirIT! W swoich szeregach mamy ludzi, dzięki którym poczujesz się jak u siebie i to od pierwszego dnia!

You might need some Buddy and #YouDeserveIT!

But first, who is Buddy?

Pierwszy dzień w nowej pracy kojarzony jest głównie ze stresem, obawą i wielką niewiadomą. Całe szczęście jest ktoś, kto może zmienić tę perspektywę – ktoś, kto wie, co w trawie piszczy :)

Buddy to dedykowany z zespołu przewodnik, który nie tylko oprowadza po nowych służbowych korytarzach, ale przede wszystkim po kwestiach formalnych – pomaga zapoznać się z dokumentacją projektową i techniczną. :)

Z Buddym możecie czuć się swobodnie! Pamiętacie pierwszy lunch w nowej firmie? Zazwyczaj samotni, bo najczęściej jeszcze nikogo nie znacie… w HL Tech czeka na Was on – Wasz Buddy! Możecie liczyć na to, że wyjaśni jak obsługiwać express do kawy (niby wszędzie taki sam, a mimo wszystko w każdej firmie działa inaczej) i wtajemniczy Was we wszystkie równie ważne zagadnienia.

To właśnie Wasz Przewodnik jest też skarbnicą wiedzy na temat firmowych zwyczajów. Kto najszybciej zamawia lunch i kto jest królem firmowych żartów? Buddy to wie i chętnie dzieli się tą wiedzą.

Najtrudniejszy pierwszy krok, jednak z Buddym jest on znacznie prostszy! Z doświadczenia też wiemy, że te relacje nie kończą się na samym wprowadzeniu do firmy. :)

A co o samym programie mówią Ci, którzy skorzystali z pomocy Buddy’ego?

You’ve Got a Friend in Me

Igor Południkiewicz – Junior Software Engineer (Java)

Współpraca Igora z HL Tech to jego pierwsze doświadczenia z branżą IT. Nic więc dziwnego, że pojawiło się wiele niewiadomych dotyczących organizacji pracy czy narzędzi, ale też samych zwyczajów, które obowiązują w tym świecie.

Już sama informacja o przydzielaniu Buddy’ego w trakcie procesu onboardingu uspokoiła mnie, gdyż wiedziałem, że nie będę rzucony całkowicie na głęboką wodę.

Jak wyglądał pierwszy dzień w pracy Igora? Wspólny lunch z Buddym, gdzie w luźnej atmosferze mógł poznać HL Techowe niuanse. Dalej było tylko lepiej, bo każde wyzwanie – mniejsze lub większe – rozwiązywali w duecie.

Przypomina mi to proces nauki jazdy na rowerze, kiedy pozbawiony już bocznych kółek jeździłem trzymany przez opiekuna. Radość z jazdy, wiatr we włosach i nabrana prędkość sprawiły, że dopiero po dłuższej chwili zorientowałem się, że opiekun puścił mnie i jest w oddali, a ja po raz pierwszy samodzielnie jadę na dwóch kołach. – Opowiada Igor Południkiewicz

Every Buddy

A jak to wygląda z perspektywy Buddy’ego? Na to pytanie odpowiada Maciej Parapura – Java Developer, który pomógł Igorowi postawić pierwsze kroki w HL Tech.

Poznali się pierwszego dnia pracy. Luźna atmosfera przy porannej kawie, pozwoliła im ekspresowo dowiedzieć się czegoś o sobie nawzajem. Chwilę później Igor otrzymał już sprzęt i wspólnie zgłosili się po pierwsze firmowe kody dostępu. Ten koleżeński wstęp zapewnił Igorowi komfort poruszania się po biurze i zdobywania wiedzy o funkcjonowaniu firmy. Poznał strategię działania, technologie oraz przede wszystkim zespół, który ciepło go przyjął. To sprawiło, że proces onboardingu był dla niego dużo mniej stresujący, niż w przypadku gdyby miał kierować pytania do różnych osób lub samodzielnie domyślać się zastosowanych funkcjonalności systemu.

Rola Buddy’ego buduje relacje pomiędzy pracownikami i sprawia, że nowe osoby czują się zaopiekowane, a nie pozostawione same sobie. Rozpoczynając pracę czują, że ktoś nad nimi czuwa i że jest ktoś do kogo zawsze można się zwrócić się o pomoc, kiedy ta akurat jest potrzebna. – Wspomina Maciej.

Dobrze mieć Buddiego

Program Buddy to kluczowy element onboardingu w HL Tech.

Pozwala uporządkować początkowy chaos informacyjny i wprowadza w system pracy HL Tech. Zrozumienie nowego środowiska pracy oraz poznanie procesów pozwala poczuć się pewniej i maksymalizować swoją satysfakcję z pracy i to od pierwszych dni.

Program Buddy to też sposób na rozwinięcie umiejętności interpersonalnych, a także szansa na zidentyfikowanie potencjalnych liderów oraz mentorów.

Tak w HL Tech tworzymy zespół – That’s the spirIT!

HR
poprzedni
Pasja: Rower