Blog

Jak zmienić życie, zostając w zgodzie ze sobą. Zawodowe ścieżki Igora Południkiewicza

28.02.2023 | Igor Południkiewicz, Junior Software Engineer

Igor Południkiewicz to pierwsza postać z zespołu HL Tech, którą chcemy Wam przybliżyć w nowym cyklu. Igor objął stanowisko Junior Software Engineer w zespole Tooling.

Igor pracuje w HL Tech od roku, jednak jego historia dołączenia do świata programowania jest na tyle inspirująca, że zachęcamy do lektury. Kawa lub herbata przygotowane? To lecimy!

Od prawa do… programowania

Nasz kolega skończył studia prawnicze i ze stosunków międzynarodowych. Swoją pierwszą ścieżkę kariery rozwijał właśnie w tym zakresie, pracując w wyuczonym zawodzie. Jednak w krótkim czasie zorientował się, że styl życia i pogoń za sukcesem, stanowiące istotne elementy w świecie prawniczym, nie są zgodne z jego postrzeganiem świata. Zdecydował się na całkowitą zmianę zawodu. Wybór padł na development. Aby spokojnie i – co ważne – w pełni samodzielnie nauczyć się programowania, wyjechał za granicę do pracy fizycznej, by zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe na okres nauki. Taka zmiana pozwoliła mu docenić komfort, jaki miał i nadal chciał mieć w życiu, jednocześnie otwierając go na poznanie ludzi spoza jego bańki – jak sam trafnie ujął.

W swoim tempie

Po tym okresie Igor zaczął uczyć się programowania. Nie określał sobie terminu na zdobycie umiejętności, które pozwolą mu rozpocząć pracę w nowym zawodzie. Systematycznie poszerzał swoje umiejętności, poświęcając nauce 6 godzin dziennie. Proces nauki zajął mu rok, ale był gotów ponownie wyjechać do pracy fizycznej, gdyby zaszła konieczność wydłużenia okresu uczenia się. Opanowując podstawy na satysfakcjonującym poziomie, rozpoczął poszukiwanie pracy i z czasem dołączył do zespołu HL Tech.

Pasja, która wpływa na całe życie

Całkowita zmiana ścieżki zawodowej to niejedyna wyjątkowa historia, jaką może podzielić się nasz kolega. Jako miłośnik Azji, rozwoju i życia w zgodzie ze swoimi wartościami, Igor pogłębia umiejętność medytowania. Od lat przez dwie godziny dziennie wsłuchuje się w siebie i jak sam twierdzi: „Medytacja bardzo pomagała mi w uczeniu się programowania. Wzmacniała wiarę w siebie i w to, że jestem w stanie osiągnąć te umiejętności.” Taka forma dbania o dobrostan pozwala też skupiać się na tym, co jest tu i teraz, odciągając umysł od analizowania przeszłości i rozmyślania o przyszłości. Jak dodaje „Po prostu – siadasz i obserwujesz uważnie doznania w ciele. Akceptujesz wszystko co przyjdzie. W pracy, w codziennym życiu, szkole czy na uczelni każdy z nas reaguje na bodźce zewnętrzne, dlatego możliwość wsłuchania się w siebie i to co płynie z wnętrza, jest bardzo dobrą formą na balans i dbanie o własne potrzeby. Medytacja uczy więc akceptować zmiany czy wyzwania, z którymi borykamy się w codzienności, bo każda sytuacja, ta przyjemna i ta trudna, kiedyś minie, tak jak doznanie w ciele.

Kierunek -> Azja

Kolejną ważną częścią życia Igora są podróże – zwiedził wiele krajów w Azji, a jedną z najważniejszych destynacji była Korea Północna. Do tej wyprawy długo się przygotowywał, bo spojrzenie człowieka Zachodu, na kraj osadzony w kompletnie innej rzeczywistości, wymagało świadomego nastawienia się na poznawanie i odkrywanie tamtego świata, bez poczucia wyższości.

Emocje na pięciolinii

W przeszłości Igor współtworzył zespół muzyczny, który wykreował muzykę do niemego filmu „Metropolis” Fritza Langa. Konieczne było wejścia w uczucia i emocje, by dźwięki korespondowały z tym, co odbiorca widział na ekranie. Jednak muzyka jest elementem, z którego Igor świadomie zrezygnował, bo czuł, że nie może poświęcić jej odpowiednio dużo czasu. Zgodnie z własną filozofią życiową – akceptacja tego stanu dała spokój, a etap w życiu związany z muzyką zamknięty, przynajmniej obecnie.

W zgodzie ze sobą

Igor podkreślił, że zarówno aktywność zawodowa, jak i fizyczna – bo regularnie ćwiczy – w połączeniu z czasem na medytację, ułatwiają mu rozwijanie kompetencji, dają wewnętrzny spokój i wzmacniają poczucie, że kilka lat temu podjął właściwą decyzję. Jego przykład może być dobrym wzorem na to, że przy odpowiednim nastawieniu, kompetencjach i przygotowaniu do zmian, życie w pełnej zgodzie ze sobą i rozwijanie się jest nie tylko możliwe – ale też bardzo satysfakcjonujące.

poprzedni
Od biotechnologii do software testingu